AC - 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie polisy

Masz auto i chcesz wybrać ubezpieczenie AC? Koniecznie zwróć uwagę na najczęściej popełniane błędy przy wykupie auto casco.

Ubezpieczenie komunikacyjne1. Powierzchowne przeczytanie OWU

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który określa prawa i obowiązki zarówno towarzystwa, jak i klienta. Jeśli się z nimi nie zapoznasz, kupisz kota w worku – nie będziesz wiedział, w jakich sytuacjach Twoja polisa obowiązuje, a w jakich – nie. W OWU podana jest m.in. procedura zgłaszania szkody i ubiegania się o wypłatę odszkodowania oraz sposób złożenia wypowiedzenia umowy.

2. Niezapoznanie się z wyłączeniami odpowiedzialności

Równie ważne są zamieszczone w OWU wyłączenia odpowiedzialności, czyli spis sytuacji/ zdarzeń, w których ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Czy wiedziałeś, że np. nieważny przegląd techniczny czy zgubienie dodatkowego kluczyka, może skutkować odmową wypłaty odszkodowania? Sprawdź, jakie wyłączenia lub ograniczenia ma Twoja polisa.

3. Niewykupienie udziałów własnych

Ubezpieczenie może zawierać różne udziały własne (np. w szkodach kradzieżowych, za szkodę spowodowaną jazdą nocną itd.). Jeśli ich nie zniesiesz, w przypadku uszkodzenia auta będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć część kosztów naprawy. To błąd wielu kierowców, wykupujących AC – przy wyborze polisy liczy się dla nich głównie cena, a zniesienie udziałów własnych podwyższa składkę za polisę.

4. Niesprawdzenie limitów kilometrów

To częsty problem w tańszych produktach assistance. Ważne jest nie tylko to, jakie limity wskazano w umowie, ale też w jaki sposób są liczone odległości – ubezpieczyciel bierze pod uwagę odległość w linii prostej (drogą powietrzną), czy rzeczywistą długość trasy?

5. Niezgłoszenie, że auto będzie używane w celach prywatnych

Kiedy samochód służy jako pojazd do nauki jazdy, wykonujesz nim odpłatny przewóz osób lub wykorzystujesz go w inny sposób do celów zawodowych i nie zgłosisz tego przy zawieraniu umowy, możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania z AC.

6. Nieuwzględnienie innej osoby, korzystającej z samochodu

Przyjmując Cię do ubezpieczenia, towarzystwo szacuje ryzyko spowodowania przez Ciebie szkody. Jeśli samochód jest użytkowany jeszcze przez kogoś, ryzyko to rośnie – zwłaszcza, gdy jest to osoba młoda. Często w formularzach zgłoszeniowych ubezpieczyciel pyta nie tylko o to, czy ktoś jeszcze będzie użytkował auto, ale także – ile lat ma ta osoba. Zatajenie takich informacji może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, jeśli to właśnie taka „nieuwzględniona” w polisie osoba spowoduje wypadek.

7. Podanie nieprawdziwej informacji o zniżkach

Ubezpieczyciel i tak, prędzej czy później, sprawdzi, jaki poziom zniżek za bezszkodową jazdę Ci przysługuje. Jeśli będzie on niezgodny z tym zadeklarowanym przy zawieraniu umowy, towarzystwo dokona rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić różnicę.

8. Zatajenie informacji o szkodach

Podobnie jak w przypadku klasy zniżek – zakład ubezpieczeń sprawdzi także Twoją historię szkodowości. Firmy ubezpieczeniowe korzystają ze wspólnego sytemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dzięki któremu mogą sprawdzać prawdziwość podanych przez klienta danych.

9. Nieupewnienie się, czy auto jest ubezpieczone gdzieś indziej/ wypowiedzenie poprzedniej umowy

Wielu kierowców, zwłaszcza po kupnie auta, nie sprawdza, czy poprzednie umowy zostały wypowiedziane. W rezultacie dochodzi często do tzw. „podwójnego OC” lub też po wielu latach były klient zakładu ubezpieczeń dostaje wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej.

10. Wybranie pakietu niedostosowanego do realnych potrzeb

O ile ubezpieczenie OC jest regulowane ustawą (każde towarzystwo oferuje więc dokładnie takie same warunki), o tyle już AC, czy assistance poszczególnych firm znacznie różnią się od siebie. Zanim skusisz się ceną i wybierzesz najtańszy produkt, przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania – i dostosuj do nich polisę.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.