Od czego zależy cena OC?

Gdy szukamy ubezpieczenia komunikacyjnego, przede wszystkim kierujemy się ceną. Niskimi stawkami próbują nas skusić reklamy poszczególnych firm ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie komunikacyjneW którym towarzystwie zapłacę najmniej? Gdzie znaleźć najtańszą polisę? Dlaczego płacę więcej niż sąsiad, mimo, że jesteśmy w tym samym towarzystwie? - agenci słyszą te pytania non stop. Tymczasem „najtańsze ubezpieczenie” po prostu nie istnieje – cena polisy komunikacyjnej zależy od wielu czynników, uwzględniających m.in. indywidualne dane konkretnego klienta i pojazdu.

Przy wyliczaniu składki polisy, towarzystwo bierze pod uwagę:
  • miejsce zarejestrowania pojazdu,
  • rok produkcji auta,
  • pojemność silnika,
  • wiek właściciela i okres posiadania prawa jazdy.

Miejsce zarejestrowania pojazdu

Towarzystwo wylicza składkę ubezpieczenia komunikacyjnego m.in. w oparciu o kod pocztowy miejsca zameldowania właściciela pojazdu. Zakłady ubezpieczeniowe sprawdzają, w jakiej strefie regionalnej jest zarejestrowane auto. Strefy te powstają w oparciu o badania szkodowości – w których rejonach/ miastach jest więcej kolizji i wypadków, gdzie częściej dochodzi do kradzieży? Towarzystwa ustalają wysokość taryf m.in. w oparciu o takie dane. Dlatego ubezpieczenie tego samego samochodu będzie tańsze w Lublinie, niż w Poznaniu. Więcej zapłacisz za polisę, jeśli mieszkasz w dużej aglomeracji, mniej – gdy masz dom poza granicami miasta.

Pojemność silnika

Im większy silnik, tym wyższa cena ubezpieczenia. Różnica pomiędzy polisą za samochody z silnikiem 1.6 i 3.0 może wynieść nawet 400 zł przy OC i ponad 600 przy pakiecie OC + AC.
 
Nie ma uniwersalnego systemu przyporządkowywania pojazdów do klas taryfowych pod względem pojemności silnika – każde towarzystwo może mieć swoje zasady. Tak więc ten sam samochód z silnikiem 1,6 może w jednej firmie znaleźć się w klasie taryfowej 1300-1600 cm3, a w innej – w klasie 1500-1800 cm3.

Wiek pojazdu

Ubezpieczenie samochodu starszego, ponad dziesięcioletniego, będzie najprawdopodobniej kosztowniejsze, niż kilkulatka. Za to na auta nowe, prosto z salonu, można znaleźć bardzo korzystne ubezpieczenia.

Wiek właściciela i jego doświadczenie

Statystyki wypadków i kolizji jasno pokazują, że grupą najbardziej szkodową są młodzi kierowcy oraz osoby, które mają prawo jazdy dopiero od kilku lat. Ubezpieczyciele bronią się zwyżkami cen, sięgającymi nawet do 50%. Towarzystwa stosują różne progi wiekowe zwyżek – do 23, 26, 28 roku życia – warto sprawdzić, gdzie naliczona zwyżka będzie niższa. Za krótki staż posiadania prawa jazdy też jest naliczana osobna zwyżka – na szczęście nie we wszystkich towarzystwach.
 
Na powyższe czynniki nie masz większego wpływu. Możesz oczywiście zmienić miejsce zameldowania i kupić auto np. o słabszym silniku, możesz przeszukiwać internet w poszukiwaniu super taniej polisy, ale przecież nie dodasz sobie lat i doświadczenia za kółkiem. Za to:
  • zyskaj większe zniżki za bezszkodową jazdę – niektórzy ubezpieczyciele oferują wysokie zniżki już po kilku latach ubezpieczenia. Jednak w przypadku szkody cena polisy może sporo wzrosnąć;
  • zrezygnuj z auta o sportowym charakterze – często towarzystwa stosują dodatkową zwyżkę za taki pojazd. Wiadomo – sportowe auto kojarzy się z szybką jazdą i brawurą;
  • wybierz markę pojazdu, która nie króluje w rankingach najczęściej kradzionych samochodów;
  • zgromadzić wcześniej zniżki za bezszkodową jazdę, będąc współwłaścicielem auta kogoś z rodziny.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.