Od czego zależy składka na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Bardzo często prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym interesujemy się dopiero wówczas, gdy zaczynamy częściej chorować. Tymczasem stawka na to ubezpieczenie zależy m.in. od stanu zdrowia. Dlatego osoby chorowite lub te, u których wykryto jakieś schorzenia, muszą liczyć się z większą składką za ochronę. Co decyduje o składce na ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie zdrowotnePrzed podjęciem decyzji o przyjęciu danej osoby do ubezpieczenia, towarzystwo musi zbadać jej stan zdrowia. Chodzi o przeciwdziałanie sytuacji, gdy osoby poważnie chore wykupują ubezpieczenia zdrowotne, płacąc relatywnie niską składkę, a następnie korzystają z drogich badań i terapii, które wielokrotnie przewyższają ich finansowy wkład w polisę.

Kwestionariusz medyczny

Osoba zainteresowana nabyciem ubezpieczenia zdrowotnego jest proszona o wypełnienie kwestionariusza medycznego. Ankieta ta zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia oraz przebytych chorób i zabiegów. Istotny dla ustalenia poziomu ryzyka ubezpieczeniowego jest także styl życia (np. uprawianie sportów czy palenie papierosów) oraz wykonywany zawód (praca fizyczna/ umysłowa, praca zwiększająca ryzyko powstania chorób zawodowych).

Choroby przewlekłe

Ważną dla ubezpieczyciela kwestią są także choroby przewlekłe. Ich leczenie wiąże się z koniecznością regularnych wizyt lekarskich i stałych badań, a więc z dużymi wydatkami. Dlatego nie wszystkie towarzystwa przyjmują do ubezpieczenia osoby chore przewlekle. Ubezpieczyciel może odmówić leczenia chorób wykrytych przed przystąpieniem do ochrony. Polisa rzadko także obejmuje świadczenia szpitalne.

Po wypełnieniu przez Ciebie kwestionariusza medycznego towarzystwo przedstawi ofertę ubezpieczenia.

Szczególne warunki

Jeśli na podstawie danych przedstawionych w kwestionariuszu ubezpieczyciel uzna, że znajdujesz się w podwyższonej grupie ryzyka, może wprowadzić do umowy dodatkowe elementy – wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności, niestandardowe warunki ubezpieczenia, podwyższenie składki za polisę.
 
Nie należy jednak zatajać problemów zdrowotnych lub podawać w ankiecie medycznej nieprawdziwych danych – jeśli ubezpieczyciel to odkryje, może odmówić świadczenia usług i zażądać zwrotu kosztów leczenia.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.