Ubezpieczenie mieszkań - pamiętaj o...

Polisy mieszkaniowe stają się coraz popularniejsze. Liczne żywioły nawiedzające nasz kraj, przede wszystkim cyklicznie powracające powodzie i wichury, skutecznie przekonują o konieczności ubezpieczenia własnego mieszkania. Ale polisa polisie nierówna. Gdy kupujesz ubezpieczenie nieruchomości, pamiętaj, że…
1. Polisa powinna obejmować nie tylko mury domu, ale także stałe i ruchome wyposażenie. Jeśli ubezpieczysz tylko mury, w razie szkody nie dostaniesz odszkodowania za zniszczone meble, sprzęty RTV, ubrania. Ale to nie wszystko! Towarzystwo nie wypłaci także odszkodowania na wymianę np. paneli podłogowych i glazury, czy na narzucenie nowych tynków. Ubezpieczenie murów chroni tylko te mury!
 
2. Jeśli posiadasz garaż, piwnicę lub inne pomieszczenia przynależne, sprawdź, czy polisa mieszkaniowa także je obejmuje. Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi odpowiedzialności towarzystwa za szkody powstałe w tych pomieszczeniach, by wiedzieć, w jakich sytuacjach należy Ci się odszkodowanie.
 
3. Ubezpieczenie może chronić Twój majątek od różnych ryzyk. Ubezpieczyciele dzielą je zazwyczaj na grupy:
  • pożar i zdarzenia losowe (np. wichura, powódź, trzęsienie ziemi),
  • kradzież, dewastacja mienia,
  • odpowiedzialność cywilna właściciela budynku za szkody, które poniosły osoby trzecie.
 
4.  Mieszkanie/ dom można ubezpieczyć na wartość odtworzeniową lub rzeczywistą. Dzięki tej pierwszej, wypłacone odszkodowanie pozwala na odkupienie takich samych przedmiotów jak te, które uległy zniszczeniu, odremontowanie domu przy użyciu identycznych materiałów lub zakup domu/ mieszkania o wartości identycznej do utraconego. Jeśli zaś ubezpieczysz dom na wartość rzeczywistą, odszkodowanie zostanie pomniejszone o stopień zużycia technicznego, a więc nie umożliwi ono przywrócenia domu do stanu sprzed szkody.
 
5. Jako właściciel domu/ mieszkania, odpowiadasz za szkody, które nieumyślnie wyrządzisz innym. Jeśli ktoś poślizgnie się na chodniku przed Twoim domem, sopel spadający z dachu uszkodzi czyjś samochód, zalejesz mieszkanie sąsiada mieszkającego piętro niżej lub Twój pies poszarpie listonoszowi nogawkę spodni – jesteś zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. Przed koniecznością wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni chroni Cię polisa OC w życiu prywatnym. To niedrogi element ubezpieczenia mieszkania, o którym warto pamiętać.
 
6. Jeśli z Twojej polisy zostało wypłacone odszkodowanie, zmniejszyła się suma ubezpieczenia nieruchomości. W takiej sytuacji powinno się doubezpieczyć dom. Jeśli tego nie zrobisz, nie będzie on należycie chroniony – suma ubezpieczenia będzie zbyt niska w stosunku do rzeczywistej wartości nieruchomości. Jeśli zdarzy się druga szkoda, ubezpieczyciel pomniejszy wypłacane odszkodowanie o procent niedoubezpieczenia.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.