Ubezpieczenie mieszkania - jak ustalić sumę

Pożary, włamania, zalanie przez sąsiadów – to tylko niektóre z zagrożeń dla naszego mieszkania. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, jednak przed ustaleniem sumy należy określić jego zakres. Czy polisa ma obejmować zarówno mury i elementy stałe wyposażenia (okna, drzwi, glazurę, szafy wnękowe, instalację wodno-kanalizacyjną), jak i mienie ruchome (meble, sprzęt sportowy, RTV i AGD, odzież itp.)?

Ubezpieczenie mieszkanioweSuma ubezpieczenia murów i stałych elementów wyposażenia

Przy określaniu ceny ubezpieczenia nierychomości nieruchomości należy uwzględnić:
  • jej aktualną wartość rynkową,
  • możliwe zmiany cen na rynku nieruchomości,
  • koszt robocizny i materiałów budowlanych.
Określenie sumy ubezpieczenia mienia ruchomego zależy od ryzyka, którego ma dotyczyć polisa.

Ubezpieczenie mienia ruchomego – od ognia czy kradzieży?

By określić wartość mienia ruchomego w przypadku ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych, należy sporządzić spis wszystkich posiadanych rzeczy (ubrania, meble, sprzęt RTV i AGD, sprzęty kuchenne, zastawa stołowa itd.), określając kolejno wartość każdego przedmiotu. To czasochłonne przedsięwzięcie, ale pozwala wyliczyć wartość posiadanego majątku ruchomego i właściwie dobrać sumę ubezpieczenia.
 
W przypadku ubezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem i rozboju, należy oszacować wartość tych sprzętów i przedmiotów, które najprawdopodobniej mogą zostać skradzione.

Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, że:

  1. zaniżona suma ubezpieczenia to niższa składka za polisę, ale także niższa wysokość wypłacanego odszkodowania;
  2. ceny zarówno nieruchomości, jak i materiałów budowlanych i wykończeniowych zmieniają się, dlatego co roku należy upewnić się, czy nie jest konieczna zmiana sumy ubezpieczenia nieruchomości;
  3. wysokość wypłacanego odszkodowania zależy także od tego, czy lokum zostało ubezpieczone na wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. 
 
By mieć pewność, że suma ubezpieczenia została określona w prawidłowy sposób, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanego rzeczoznawcy, który przeprowadzi szczegółową analizę.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.