Ubezpieczenie zdrowotne - na co zwrócić uwagę?

Szybki rozwój rynku pod względem ubezpieczenia zdrowotnego sprawił, że polisy poszczególnych towarzystw znacznie różnią się od siebie. Dlatego przed kupnem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dobrze jest porównać oferty kilku firm.

Ubezpieczenie zdrowotnePo pierwsze: ochrona podstawowa, wyważona, czy kompleksowa?

Każde towarzystwo oferuje kilka polis, różniących się od siebie zakresem świadczonych usług. W wersji standardowej towarzystwo gwarantuje podstawową opiekę zdrowotną i dostęp do wąskiego grona specjalistów. Z kolei pakiety kompleksowe umożliwiają korzystanie z porad nawet wąsko wyspecjalizowanych lekarzy, często gwarantują np. konsultacje profesorskie przy trudnych przypadkach zachorowań. Najczęściej klienci decydują się na pakiety pośrednie, zapewniające wystarczający w większości przypadków zakres badań i specjalistycznych porad.

Po drugie: porównaj oferty różnych firm

Polisy zdrowotne poszczególnych towarzystw różnią się nie tylko ceną. Dlatego warto:
  • porównać zakresy polis – za podobną cenę różni ubezpieczyciele mogą oferować inne pakiety świadczeń;
  • zapoznać się z listą placówek, z którymi współpracują poszczególne towarzystwa (zwróć uwagę nie tylko na bliskość placówek od Twojego miejsca zamieszkania, ale także na ich ofertę medyczną. Sprawdź, czy ubezpieczyciel współpracuje z renomowanymi przychodniami);
  • sprawdzić, czy ubezpieczyciel umożliwia wykupienie pakietu rodzinnego;
  • rozważyć, czy polisa ma uwzględniać tylko porady w przychodniach, czy także leczenie szpitalne (ubezpieczyciele oferują głównie tzw. chirurgię jednego dnia, czyli zabiegi niewymagające długiej hospitalizacji).

Po trzecie: uważaj na ograniczenia odpowiedzialności towarzystwa i limity świadczeń

Nie ma ubezpieczeń idealnych, ale wybierając ofertę dla siebie możesz balansować pomiędzy ceną i zakresem polisy. Aby spełniła ona swoją ochronną funkcję, koniecznie zapoznaj się ze wskazanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia:
  • limitami korzystania ze świadczeń (polisa może określać przysługujący limit wizyt u poszczególnych specjalistów lub sumę, do której świadczone są zabiegi, np. dentystyczne. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego niekoniecznie założymy sobie aparat ortodontyczny, czy wprawimy sztuczną szczękę);
  • karencją na poszczególne choroby oraz na świadczenia związane z prowadzeniem ciąży (karencja to okres, w czasie którego towarzystwo nie przyjmuje odpowiedzialności za wskazane zdarzenia; chodzi np. o wykluczenie sytuacji, gdy ktoś zawiera ubezpieczenie tuż po wykryciu choroby lub stwierdzeniu ciąży);
  • wyłączeniami odpowiedzialności – to zdarzenia, za które towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności, a więc nie pokryje kosztów leczenia i badań.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.