Wartość rzeczywista czy odtworzeniowa, czyli co wybrać przy wykupie ubezpieczenia mieszkania

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, bardzo często zamiast zadbać o właściwy poziom ochrony, skupiamy się na wysokości składki za polisę. Im mniej będziemy musieli zapłacić, tym lepiej – myślimy. Jednak gdy dojdzie do szkody, ta wcześniejsza pozorna oszczędność może okazać się katastrofalna w skutkach. Podobnie, jak niewysoka była składka na ubezpieczenie, niewielkie będzie także odszkodowanie. Zobacz różnice miedzy wartością rzeczywistą a odtworzeniową.
Ubezpieczenie mieszkanioweNajczęstszą przyczyną zbyt niskich, w opinii ubezpieczonych, odszkodowań za zniszczony dom, jest zawarcie polisy mieszkaniowej na wartość rzeczywistą, a nie odtworzeniową.
 
Wybierając opcje ubezpieczenia nieruchomości na wartość rzeczywistą zapłacimy oczywiście niższą składkę, ale w przypadku szkody otrzymamy mniejsze odszkodowanie, niż z ubezpieczenia na wartość odtworzeniową.
 
W przypadku ubezpieczenia na tzw. wartość odtworzeniową, w razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, które pozwoli nam naprawić lub zakupić utracony przedmiot tego samego lub podobnego rodzaju. W odniesieniu do ubezpieczeń majątkowych oznacza to, że w przypadku np. całkowitego spłonięcia domu za wartość odtworzeniową powinniśmy być w stanie odbudować dom o podobnym standardzie w tej samej okolicy.

W sytuacji tzw. ubezpieczenia na wartość rzeczywistą zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia technicznego utraconej rzeczy. Ubezpieczyciel przy ustalaniu wysokości odszkodowania uwzględni m.in. zużycie materiałów wykończeniowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, podłóg, dachu itd. W konsekwencji tego wypłacone świadczenie nie pokryje kosztów remontu przy użyciu nowych materiałów.
 
W odniesieniu do poszczególnych elementów polisy, możemy zawrzeć ubezpieczenie na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową. Wyjątkiem jest tu mieszkanie – ubezpieczając jego mury, posługujemy się często wartością rynkową tej nieruchomości.
AU

Agent Ubezpieczeniowy - portal sktupiający Agentów Ubezpieczeniowych

Agencie, jeszcze nie masz konta?! Zarejestruj się jak najszybciej! Posiadając konto na naszym portalu możesz m.in. korzystać z Programu LEAD, założyć własną wizytówkę w Katalogu Agentów i czytać artykuły w Centrum Wiedzy Agenta dotyczące Twojej branży! Rejestracja jest darmowa!

Rejestracja

Jesteś tutaj pierwszy raz?
Nie masz jeszcze swojego konta?

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła? | Problemy z logowaniem?
Uwaga!

Korzystasz z przestarzałej wersji przeglądarki internetowej Internet Explorer.

Aby zalogować się do Panelu Agenta prosimy pobrać i zainstalować najnowszą wersję przeglądarki Internet Explorer.